wielkość okien

Kwiecień 12, 2013Pytanie do architekta
Treść pytania:


Witam, zaadoptowałam strych na pokoiki dla dzieci. Powierzchnia jednego pokoju to 3m szzerokości i 4,4m długości, wysokość jest od 2,1 do 1,75, w tym pokoju zaplanowane są drzwi balkonowe i okno jednoskrzydłowe. Okna te będą na ścianie szerokości 3m i wysokości 2,1. Mam problem z doborem szerokosci i wysokości okien, czy szer. drzwi i okna po 80 cm z ramą jest wystarczająca, czy odkno od podłogi 80 cm to ile od sufitu, czy 10 cm to nie za wysoko? Dodam że okna wychodzą na bardzo słoneczną południową stronę.

Podobna sytuacja jest w drugim pokoju ma wymiary 3 na 6 m wysokośc 2,1-1,62, okna będą na ścianie 3m szeokoka 2,1 wysoka, w tym pokoju zaplanowane jest jeszcze okno dachowe. czy dwa symetryczne okna o szerokości80 cm z ramą są wystarczające, jaka zalecan jest wysokość,

bardzo proszę o radę, pozdrawiam

Odpowiedzi projektantów i architektów

 • Karolina pisze:

  Witam Serdecznie,
  Drzwi balkonowe i okno 80cm będą wystarczające w ścianie szerokiej na 300cm, wysokość powinna mieć ok 190cm. Te 20cm zostawić przestrzeń od okna do sufitu.
  W drugim pokoju szkoda że nie ma jeszcze jednego okna dachowego. Rozumiem że w tym przypadku będą same okna bez drzwi balkonowych? Skoro będą szerokie na 80cm, to wysokość dałabym na ok100-110cm.
  Jest to dość duża przestrzeń więc powinny być 3 większe okna lub 4 mniejsze.

  Pozdrawiam
  Karolina

Zostaw odpowiedź

Share This