Oddzielenie kuchni od salonu

By Maj 9, 2017 Luty 9th, 2018 Pytanie do architekta

Dzień dobry, właśnie kupiłam mieszkanie do remontu. Przenoszę kuchnię do dużego pokoju (do wnęki w salonie). Chciałabym w jakiś sposób oddzielić ją od salonu (żeby nieco przesłonić bałagan, który tworzy się przy codziennym użytkowaniu). Może barek, może jakaś ażurowa ścianka – sama nie wiem… Zmywarka i zlew muszą znajdować się możliwie blisko łazienki (na ścianie przy przedpokoju lub na ścianie prostopadłej do przedpokoju). Będę miała pomporozgrabniacz, który będzie pompował ścieki do pionu kanalizacyjnego w łazience. Meble w kuchni – białe na wysoki połysk, uchwyty ukryte – frezowane, blaty – ciepłe drewno lub materiał drewnopodobny. Podobają mi się nowoczesne rozwiązania, czyli biel, szarość, beton, drewno, stal. Zależy mi na prostokątnym stole z 4 krzesłami (nie chcę hokerów), wygodnym narożniku i „lekkiej” szafce rtv. Nie wiem również jaki dobrać kolor podłogi (panele lub panele w salonie + płytki w aneksie). W salonie są 3 okna balkonowe. W załączeniu przesyłam rzut (kolorem fioletowym oznaczono istniejące ścianki, które można wyburzyć i wykonać w nowym miejscu – kolor zielony). Aneks kuchenny też nie musi mieć tylko 1,6m szerokości (ściankę przy szafie od strony salonu również można wyburzyć, celem powiększenia aneksu). Bardzo proszę o pomoc. Pozdrawiam, Olga.

Join the discussion One Comment

 • Katarzyna Lach pisze:

  Dzień dobry,
  Pani Olgo, zaproponowane układy są do siebie podobne, jednak efekt końcowy może być zupełnie różny.

  Pierwsza aranżacja – najbardziej oszczędna – przewiduje zastosowanie oświetlenia natynkowego, bez konieczności podwieszania sufitu. Umeblowanie kuchni zostało nieco zmodyfikowane w stosunku do projektu, który Pani nadesłała. Okap podłączony do pionu wentylacyjnego, rura maskowana zabudową meblową. Kuchnię możemy osłonić w prosty sposób montując u sufitu rolety lub żaluzje.

  Druga aranżacja z zachowaniem projektu kuchni przewiduje dodatkowe szafki wiszące nad płytą grzewczą i zakończenie zabudowy słupkiem – witryną. Powyżej witryny sufit wyłożony płytą fornirowaną, która obejmuje całe pomieszczenie od podłogi, poprzez blat, witrynę i sufit, dzieląc optycznie strefę wypoczynku od kuchni (zabudowa sufitu zaznaczona linią przerywaną). Układ salonu osiowy, z rytmicznym podziałem sufitu. W skrajnych płycinach proponuję zastosować oświetlenie ledowe, które wyeksponuje ścianę za kanapą. Oddzielenie przestrzeni kuchni za pomocą przesuwnych paneli.

  Aranżacja trzecia – najbardziej klasyczna. W części wypoczynkowej i jadalnianej sufit z dwiema dużymi płycinami. Nad częścią wypoczynkową – jedna lub dwie plafoniery, nad stołem lampa/lampy wiszące. Kształt płycin można podkreślić paskami ledowymi. Oddzielenie kuchni od salonu za pomocą zasłon sprawi, że aranżacja będzie kobieca i pozwoli swobodne kreowanie przestrzeni.

  Pozdrawiam
  arch. Katarzyna Lach

  układ funkcjonalny 1
  układ funkcjonalny 2

Leave a Reply

Share This