Treść pytania:

2936 Uwaga: Pytanie zostało zadane w 2014 i może już być nie aktualne. Forma odpowiedzi architekta również uległa zmianie, jest bardziej rozbudowana i skuteczniejsza

Dzień dobry.

Chcialbym się dowiedzieć, czy trzy okna dachowe 78x140 Fakro  na powierzchnię podłogi pokoju poddasza 24 m2 są wystarczające W KONTEKŚCIE OBOWIĄZUJĄCEGO PRAWA (domek jednorodzinny, jeden pokój ściana wschodnia, a drugi - zachodnia)? Słyszałem, że obowiązuje przelicznik 1:8 (powierzchnia okna w świetle ościeżnicy), ale mój architekt się upiera, żeby brać pod uwagę "powierzchnię szklenia" i wymusza 4 okna (rozmiar jak wyżej), podczas gdy mi zależy, żeby były tylko trzy okna. Potrzebuję twardych argumentów, żeby go przekonać (on stanowczo "nie wyraża zgody" na mniejszą liczbę okien, ale jednocześnie nie przytacza podstaw prawnych do argumentacji swoich racji).

Serdecznie pozdrawiam,

Marek Kalinowski

 

 • Karolina napisał(a):

  Witam,

  W praktyce powierzchnia okien dachowych powinna zajmować ok 10% powierzchni podłogi, nie mniej. Można nawet przeszklić całą połać dachową jeśli konstrukcja na to pozwala. Decydując się na większe doświetlenie pokoju trzeba pamiętać że przepuszczą one więcej światła natomiast zimą węcej ciepła ucieknie. Jeśli będzie w pomieszczeniu np.sypialnia to może być mniej okien natomiast jeśli pokój np. dziecięcy wtedy lepiej zostawić 4 okna. Architekt może się nie zgadzać na mniejszą ilość okien gdyż to popsuje np. dopracowany wygląd elewacji oraz trzeba będzie wykonać nowe rysunki (zmiany w projekcie).

   

  Pozdrawiam

  Karolina

---

aBy odpowiedzieć skorzystaj z formularza na dole

Uzupełnij wymagane pola.
Dodaj zdjęcia, rzuty, projekty
none-single
Share This