Aranżacja pokoju 25m2

Treść pytania:

Witam,

jestem 25 letnią dziewczyną, mieszkającą nadal z rodzicami (jednak mająca w perspektywie względnie bliskiej wyprowadzkę). W związku z tym chciałabym w miarę niewielkim kosztem zaaranżować mój pokój, uzyskując jednocześnie strefę "dzienną" i "nocną".

ilość miejsca nigdy nie było moim problemem - mam do zagospodarowania pokój o powierzchni 25m2 o regularnych kształtach (5mx5m). załączam orientacyjny plan. na chwilę obecną mam łóżko o rozmiarze 1,40 x 2,0 m, standardową wysoką szafę 1,0mx0,6m w której trzymam książki, 2 komody z Ikei (3 szuflady, 5 szuflad) z serii MALM a także, z tej samej serii, małą komódkę/szafkę nocną 2 szuflady. to są meble które chciałabym zachować - brakuje mi więc szafy na ubrania, jednak zanim postawię ten duży i ważny mebel w pokoju chciałabym jakoś wydzielić dwie wspomniane strefy w pokoju. niestety okno mam tylko jedno, zatem pokój jest dość ciemny.

poniżej mała legenda do mojego rysunku :)

na ścianie oznaczonej numerem 1 umieszczone są duże, czteroskrzydłowe drzwi, z których faktycznie używane i otwierane jest tylko jedno skrzydło - drzwi prowadzą do następnego pokoju. 

na ścianie oznaczonej 2 są kolejne drzwi, prowadzące do następnego pokoju.

na ścianie 3 jest okno 3 skrzydłowe.

ściana 4 jest pusta, jednak  nie powinna być zbyt mocno zabudowywana jakoże jest nieocieplona (stawiając na niej meble ściana nie może oddychać i może pojawić się grzyb :( ) i musi być do niej w miarę swobodne dojście.

zależy mi żeby pokój był jasny ale jednocześnie przytulny. myślałam o podzieleniu pokoju na pół stawiając regał otwarty (np Ikea Expedit) i od okna stworzyć część dzienną, z fotelem albo pufami a za regałem - postawić łóżko, komódkę i mieć strefę do spania. jednak nie jestem pewna czy ustawiając tak regał de facto na środku pokoju nie zastawię wejścia i nie uzyskam efektu "upchania" wszystkiego w jednym miejscu.

 

baaardzo proszę o poradę. wiem, że rysunek jest mocno poglądowy, za co przepraszam, mając nadzieję że coś mi Panie podpowiecie jak sprawić by mój pokój stał się Moim pokojem 

 

Pozdrawiam,

Agata

Odpowiedzi projektantów i architektów

  • Justyna Muzyka pisze:

  • Justyna Muzyka pisze:

    Witam Pani Agato,
    Rozdzielenie części dziennej i nocnej jest bardzo ważne i zdecydowanie to dobry kierunek myślenia. Można sobie na to pozwolić przy dużych pomieszczeniach, należy jednak zrobić to z wyczuciem, czyli nie stawiając przedzielenia w centrum pokoju.
    Polecałabym rozdzielania stref w pokoju na dwa sposoby: za pomocą mebli -regał Expedit z Ikea o wymiarach 149/149 (to maksymalna wielkość aby regał nie przytłaczał) lub za pomocą parawanu (nada lekkości, może być dłuższy oraz można łatwo go przestawić) oraz symbolicznie, za pomocą niewielkiego dywanu, który położyłabym w strefie dziennej pod fotelami i stolikiem/ławą.
    Jeśli chodzi o rozstawienie mebli w Pani pokoju, z uwzględnieneim Pani celów, oraz założenia, że głównie drzwi (najczęściej przez Panią używane) prowadzące do Pani pokoju to drzwi na ścianie nr 2 (tak wskazuje rzut rysunku), sugeruję:
    – na lewo od drzwi na ścianie nr 2 postawić komody Malm
    – na prawo od drzwi, w rogu, ustawić narożną szafę na ubrania (w Ikea jest duży wybór szaf narożnych PAX)
    – mniej więcej na środku ściany nr 4 postawić prostopadle regał lub parawan (w pewnej odległosci od ściany)
    – łóżko ustawić wezgłowiem do ściany nr 4 między komodami, z regałem/parawanem (łóżko również nie musi być maksymalnie dosunięte do ściany)
    – za przedzieleniem ustawić okrągły stolik i 2/3 fotele wokół niego, a na podłodze dynawik – warto dokupić te meble aby strefa dzienna była zapraszająca i funkcjonalna
    – regał na książki umieścić w rogu między ścianą nr 3, a ścianą nr 1
    – docelowo może Pani ustawić dodatkowe meble np. małą komódkę, skrzynię na pościel/ stolik/ większą roślinę) również wzdłuż nieużywanych 3 skrzydeł dużych drzwi
    Dobrym rozwiązaniem, choć związanym z dodatkowym kosztem, jest też zakup rozkładanej sofy, która w ciągu dnia zapewnia komfortowy sen, a w dzień stanowi wygodne miejsce na rozmowę czy lekturę. Wtedy pokój jest dwufuncyjny i wstawienie rozdzielenia nie jest potrzebne.
    Poniżej przedstawiam poglądowe wizualizacje z wykorzystaniem regału EXPEDIT i parawanu.
     

     
    Pozdrawiam i życzę udanej przemiany!
     
    Justyna Muzyka
     
     
     

Zostaw odpowiedź

Share This