[Studium przypadku] Jak podzielić pokój + instrukcja

By Październik 4, 2015 Czerwiec 5th, 2017 Aktualności, Podział pokoju, Pytanie do architekta

 

Witaj.

Najczęstszym pytaniem zadawanym w dziale Darmowa Porada Architekta jest problem podziału dużego pokoju na dwa mniejsze o innej funkcji. Zwykle jest tak, że albo dostajemy mieszkanie – np. kawalerkę, na tyle dużą, że widzimy w niej możliwość drugiego pokoju o innej funkcji , np. sypialni. Albo do rodziny dołączyło dziecko i chcemy dla niego wygospodarować pokoik, czy też chcemy by rodzeństwo miało swoją osobną przestrzeń. Podział pokoju jest często świetnym pomysłem – i jeśli da się to zrobić szczerze namawiamy do różnicowania funkcji pomieszczeń.

Zastanawialiśmy się podczas naszego co środowego spotkania czy istnieje uniwersalna instrukcja – taka by każdy kierując się nią potrafił podzielić swoje pomieszczenie na dwa czy nawet więcej mniejszych pomieszczeń  w sensowny sposób. Postanowiliśmy spróbować i przedstawiamy 4 najczęstsze studium przypadku.

Przypadek 1 – podział długiego pokoju na dzienny i sypialnię

 

Mamy przed oczami – bardzo długi pokój z jednym oknem na ścianie. Mieszkaniec wpadł na pomysł jak podzielić ten pokój, żeby uzyskać dodatkowe miejsce na sypialnię. Jak to zrobić? Na poniższych rysunkach przedstawiliśmy przykład.
2. Najpierw wydziel przerywaną linią strefy funkcjonalne w najprostszy możliwy sposób.a. patrząc od wejścia – strefa mniej prywatna – np. salon,b. po lewej – strefa użytkowa, prywatna – tam planujemy sypialnię.
3. Teraz wstaw odpowiednio element odgradzający przestrzeń, np. ścianę. W tym wypadku okno jest na środku – więc ściana kończy się o 60 cm przed nim – tak by osoba mogła przejść. To jedyne rozwiązanie w tym przypadku. Jak widać na rysunku, jeśli chcemy wstawić 2-osobowe łóżko – to część sypialnia musi mieć minimum 260 cm. Pokój dzienny – w zależności od wielkości telewizora:) – też nie powinien mieć mniej niż 2.5 mW strefie wejściowej sypialni możemy wstawić np. zabudowaną garderobę.Już na koniec powinniśmy dodać że przy małych pomieszczeniach dobrze stosować meble proste – zamykane i jasne.

Przypadek 2 – podział kawalerki na jadalnię i sypialnię

1. Tym razem przedstawiamy bardziej rozbudowany układ kawalerki, którą postanowiliśmy podzielić na kuchnię, część jadalną i sypialnię.
2. I tak jak w pierwszym przykładzie przerywaną linią zaznaczamy strefy użytkowe.Część górna jadalna i ta najbardziej “schowana” sypialnia w lewym dolnym rogu.
3. Oto cały plan kawalerki. Do podziału można użyć ścianek karton gipsowych – to sypialni w celu zaoszczędzenia miejsca – drzwi przesuwne. Przy projektowaniu kuchni polecamy nasz poradnik: Jak zaprojektować kuchnię? Minusem w tym układzie jest problem z jadalnią i otwierającymi się drzwiami. Być może rozwiązanie jest ukryte w szczegółach. Przy bardziej dokładnym rysunku byłoby widać jaki rodzaj stołu zastosować. Ale postanowiliśmy zrobić inny wariant pomieszczenia:

Przypadek 3 – podział kawalerki na jadalnię i sypialnię wariant B

 1. Plan kawalerki z poprzedniego przypadku.
2  2. tym razem dzielimy strefy tak jak na rysunku. Najpierw wchodzimy do kuchni – jadalni itd. Zobaczmy czy ten układ nie jest lepszy od wcześniejszego!
 3. Minusem jest konieczność przechodzenia przez kuchnię do pokoju dziennego. Gdyby dało się przesunąć drzwi bardziej na środek, można by osłabić to wrażenie.Poza tym przy takim układzie pomieszczenia całkiem fajnie może się mieszkać. Dobrze byłoby wizualnie odgrodzić funkcje przestrzeni.

Na koniec kilka pomysłów na to by wydzielić wizualnie przestrzeń: – dobrze zastosować diametralnie różne materiały i jednocześnie takie które pasują do charakteru pomieszczeni.

Możesz stosować różne wysokości pomieszczeń – pokój dziecięcy może być obniżony lub podwyższony. Tak samo sypialnia – może być lekko na podeście. To się przydaje jeśli masz szczególnie mało miejsca a chcesz odczuwać tę przestrzeń jako oddzielną.

Tymczasem to wszystko. Zapraszamy do komentarzy i umieszczenia własnych propozycji, sugestii czy pytań odnośnie swoich planów.

 

ps.

Jeśli masz nietypową sytuacje – skorzystaj z niedrogiej naszej konsultacji lub zamów projekt tutaj
Przygotowaliśmy też poradnik: Jak samemu zaprojektować swoją kuchnie marzeń
Myślę, że Ci się spodoba.

 

Join the discussion 6 komentarzy

 • Jacek Wiktor pisze:

  Moniko, chętnie odpowiemy na pytanie, proszę wpisać do formularzu tutaj: http://zaaranzowani.pl

 • Monika pisze:

  Witam serdecznie,
  chciałabym prosić o poradę, jak sensownie wydzielić w pokoju ok. 15m2 sypialnię?
  Synkowi chcemy oddać naszą sypialnię i w związku z tym intensywnie myślę jak podzielić “duży” pokój, żebyśmy mieli w nim własny kąt – widzę w necie, że są różne sposoby dzielenia – jakieś panele działowe, przenośne ścianki działowe, sztywne parawany itp. W naszym miasteczku nic takiego na żywo nie widziałam, więc nie mam pojęcia jak to wygląda. Co zrobić, żeby miało to ręce i nogi? W jednej części byłoby okno i balkon, druga byłaby ciemna. W “części” sypialnianej wystarczy mi tylko łóżko, tylko jak je odgrodzić od pozostałego miejsca…
  Zależy mi na odrobinie prywatności – wygodnym łóżku, nie na rozkładanej kanapie.
  Czy łóżko postawić w jedynym kącie, a w pozostałej części jakiś komplecik wypoczynkowy i stolik, czy odwrotnie? Nie bardzo nawet jest gdzie powiesić tv.
  Doradźcie coś…

 • Jacek Wiktor pisze:

  Witam, to wszystko zależy:) Prosimy napisać pytanie wraz z dokładnym rzutem – tutataj:) http://zaaranzowani.pl/darmowe-porady-architekta/

 • Marzena pisze:

  Witam,
   
  Jak z pokoju 21 m2 zrobić strefe pokoju dziennego i pokoik dla dziecka?
  Proszę o przykładowy podział pokoju.
   
  Pozdrawiam

 • Monika pisze:

  Witam.
  Proszę o podpowiedź w jaki sposób można wygospodarować przedpokój w tak niewielkiej kuchni.
  Pozdrawiam.

Leave a Reply

Share This