Cegła, kamień czy beton?

Sierpień 18, 2012Aktualności

Surowa cegła, kamień i beton to rozwiązania, które są coraz częściej wykorzystywane podczas urządzania wnętrz. Na pierwszy rzut oka wybór może wydawać się trudny, jednak nic bardziej mylnego. Przy podejmowaniu decyzji warto wziąć pod uwagę styl, w którym urządza się mieszkanie.
Czerwona cegła i surowy kamień świetnie wyglądają w aranżacjach w stylu rustykalnym, kolonialnym i vintage. Trend wiejski postuluje zwrot ku naturalnym materiałom, dlatego beton nie komponowałby się dobrze z pozostałymi elementami wystroju. Częstym rozwiązaniem stosowanym w aranżacji wnętrz jest połączenie surowej cegły lub kamienia z kominkiem. Wspomniane materiały są bardzo dobrym tłem dla etnicznych detali, folklorystycznych dodatków i mebli z okresu powojennego charakterystycznych dla vintage. Bielona cegła jest częstym rozwiązaniem w aranżacjach skandynawskich. Beton zaś dobrze wygląda w chłodnych wnętrzach, dlatego jest często wykorzystywany w projektach związanych ze stylem high tech. Gra główną rolę w aranżacjach industrialnych przypominających wnętrza fabryk.
Styl industrialny w znacznym stopniu przyczynił się do wzrostu zainteresowania omawianymi materiałami we wnętrzach. Dzięki jego popularności zwrócono uwagę na ciekawe faktury cegły, kamienia i betonu oraz dostrzeżono ich liczne walory. Bardzo dobrym źródłem inspiracji dla osób urządzających dom w ten sposób są fotografie XIX i XX – wiecznych zakładów przemysłowych. Beton jest głównym materiałem wykorzystywanym w industrialnych aranżacjach, ale nie jedynym. Często występuje w parze z kamieniem. Jeżeli wnętrze jest zbyt mało przytulne, warto wykorzystać czerwoną cegłę. Pozwala na ocieplenie wnętrza, dzięki swej kolorystyce. Industrialne wnętrza mogą wydawać się ponure i nudne, ponieważ dominują w nich odcienie szarości. Dlatego też warto je ożywić wybierając nowoczesne meble designerskie w intensywnych barwach, takich jak turkus, słoneczna żółć czy oranż. Szarości są neutralne, dlatego świetnie prezentują się w połączeniu z każdym kolorem.
Beton, cegła i kamień przez lata były rzadko wykorzystywane w urządzaniu pomieszczeń, ze względu na to, że sprawiały wrażenie nieeleganckich i zbyt ekstrawaganckich. Modne propozycje aranżacji wnętrz, w których wykorzystano wspomniane materiały są jednak najlepszym dowodem, że pozwalają one stworzyć gustowne i ekskluzywne wnętrza.

Share This