Konkurs Jump The Gap!

By Grudzień 14, 2012Aktualności

Do 31 stycznia 2013 roku trwa rejestracja do piątej edycji prestiżowego, międzynarodowego konkursu Jump the Gap, organizowanego przez firmę ROCA. Zwycięzców wyłoni w tym roku jury prowadzone przez Kazuyo Sejimę, słynną japońską architekt i laureatkę nagrody Pritzkera.

 Od 13 września napływają zgłoszenia uczestników piątej edycji konkursu Jump the Gap. Dla wielu osób wielką motywacją jest zasiadanie w jury konkursowym Kazuyo Sejimy – jednej ze sław świata architektury. Jest to pierwsza kobieta, która została głównym kuratorem Biennale Architektury w Wenecji. Kazuyo Sejima od 1995 roku prowadzi studio projektowe SANAA we współpracy z Ryue Nishizawą, a ich znakiem rozpoznawczym jest minimalizm i szlachetna prostota projektów. Wspólnie otrzymali w 2010 roku najbardziej prestiżowe z wyróżnień architektonicznych – nagrodę Pritzkera. Ich pracownia realizuje projekty na całym świecie, wśród których znalazły się m.in. Szkoła Projektowania Zollverein w Essen, Nowe Muzeum Sztuki Współczesnej New York, Pawilon Serpentine Gallery, Szklany Pawilon w Toledo Museum of Art czy też Centrum Edukacyjne Rolex na the École Polytechnique Fédérale de Lausanne.

Kazuyo Sejima jest przewodniczącą jury konkursu Jump the Gap, w którym zasiadają także: architekt Andrés Jaque (Hiszpania), Benjamin Kempton redaktor magazynu „Wallpaper” (Wielka Brytania), architekt Harri Koskinen (Finlandia) oraz dyrektor ROCA Design Josep Congost (Hiszpania).Ten międzynarodowy zespół profesjonalistów jest gwarancją wysokiej jakości oceny prac, ma także być motywacją dla uczestników do podjęcia wyzwania i pokazania swoich pomysłów przed najlepszym, ale też najbardziej krytycznym gronem jurorów.

Jump The Gap to konkurs skierowany do studentów architektury, wzornictwa przemysłowego oraz młodych projektantów i architektów, którzy nie ukończyli 35. roku życia. Celem pomysłodawców i twórców konkursu jest zachęcenie młodych designerów do tworzenia innowacyjnych pomysłów, które będą odpowiedzią na zmieniające się stale potrzeby i oczekiwania użytkowników. Temat konkursu zawsze nawiązuje do idei szukania nowych rozwiązań dla przestrzeni i funkcji łazienkowych. Jump the Gap jest też dla młodych projektantów okazją do nawiązania cennych kontaktów zawodowych oraz zdobycia doświadczenia.

Zgłoszenia do aktualnej edycji trwają do 31 stycznia 2013 r. Pierwszym etapem jest zarejestrowanie się poprzez formularz dostępny na stronie internetowej www.jumpthegap.net. Możliwa jest rejestracja indywidualna lub w dwuosobowych zespołach, ale każdy uczestnik może być autorem lub współautorem tylko jednego projektu. W przypadku grup każdy z jej członków musi się zarejestrować na stronie. Udział w konkursie jest bezpłatny. Kolejny etap wydarzenia – nadsyłanie projektów – potrwa do 18 kwietnia 2013 r. Następnie, na początku maja 2013 r., ze wszystkich nadesłanych projektów zostanie wyłonionych 30 najlepszych, które będą zaprezentowane jury. Obrady jury odbędą się w pierwszych dniach czerwca. Rozstrzygnięcie i finałowa gala nastąpią jesienią. Zwycięzca konkursu Jump The Gap otrzyma nagrodę w wysokości 5000 euro, a wybrany projekt zostanie zaprezentowany w jednej z galerii ROCA.

Poprzednia, czwarta edycja konkursu Jump the Gap zakończyła się tryumfem Polski – nie tylko zwycięzcą konkursu został polski projektant – Michał Warykiewicz z projektem In & Out Shower, ale w finałowej jedenastce znalazło się jeszcze troje młodych designerów z Polski – Sylwester Szymański i Katarzyna Hryniewiecka, którzy stworzyli projekt MIST, oraz Agata Trybus – autorka projektu Waterside. Ich prace zostały wybrane z aż 365 projektów nadesłanych z 49 krajów.

Więcej informacji na temat konkursu Jump The Gap oraz regulaminu można znaleźć na stronie www.jumpthegap.net.

none-single
Share This