KAWAŁEK AZJI W TWOIM MIESZKANIU – JAK URZĄDZIĆ POKÓJ W STYLU JAPOŃSKIM

Kwiecień 24, 2014Aktualności, Dekoracja

Zasada numer 1 – postaw na minimalizm
Kultura Japonii mieni się tysiącami kolorów, wzorów i kształtów, jednak Japończycy niechętnie przenoszą jej przepych do swoich mieszkań. Wnętrza urządzone w nurcie azjatyckim aranżowane są niezwykle oszczędnie i rozważnie. Dodatki nie mogą dominować nad całością stylizacji, mają jedynie ją dopełniać i subtelnie podkreślać. Ściany pozostają puste, bądź wieszany jest na nich jeden obraz, najczęściej szkic lub kakejiku ( 掛け軸 ) – charakterystyczna kaligrafia wykonana na jedwabiu lub delikatnym papierze. Kolory, którymi inspirują się Azjaci, to barwy natury – brąz, beż, zieleń. Oczywiście wykorzystywana jest także czerń i biel, które według Japończyków są barwami wyjątkowymi. Biel (shiro) symbolizuje młodość i świeżość, a czarnej barwie (kuro) przypisywana jest szlachetność, powaga i cnota. Stonowana gama kolorystyczna często przełamywana jest jednym wyrazistym elementem – może to być intensywnie czerwony dywan, który w elegancki sposób skontrastuje się z subtelnym wnętrzem.

 

Zasada numer 2 – postaraj się o odpowiedni dobór mebli
Japończycy nie lubią wysokich stołów i masywnych krzeseł. Meble zazwyczaj są skromne i – co istotne – bardzo niskie. We wnętrzach inspirowanych Azją zamiast foteli pojawiają się puchate poduchy i siedziska, choć tradycyjnie siada się na tatami (畳), czyli na grubych matach, które pokrywają podłogę pokoju. W pokojach rzadko pojawia się … łóżko. Jego rolę spełnia futon (布団)- zwijany materac, rozkładany jedynie na noc. Rzecz jasna, chcąc wprowadzić odrobinę kultury Japonii do swoich domów, wcale nie musimy rezygnować z wygodnego łóżka. Europejskie sklepy meblarskie mają w swojej ofercie przystosowane do naszych realiów meble, inspirowane wschodnim futonem.

1

http://duchjaponii.pl

Azjaci kochają wszelkiego rodzaju komody i małe drewniane schowki, zdobione w tradycyjny sposób. Znajdują się one w niemal każdym pomieszczeniu i stanowią dość mocny akcent. Na ogół mebli w japońskim pokoju jest bardzo mało i co istotne, nie stoją przy ścianach. Azjaci kochają przestrzeń, ale nie starają się powiększać jej na siłę. Meble pełnią we wnętrzu ważną rolę, dlatego nie są ukrywane, ani przysuwane jak najbliżej ścian.

1

www.pinterest.com

 

Zasada numer 3 – uzupełnij pokój charakterystycznym japońskim akcentem
Co kojarzy się z Japonią? Oczywiście wachlarze, parawany, bambusy i delikatne orgiami. Wszystkie te akcenty idealnie podkreślają wschodni charakter wnętrza. Dzięki ekranom shoji możemy podzielić pokój na kilka stref, na przykład oddzielić garderobę od reszty pomieszczenia. Na oknach warto zainstalować drewniane żaluzje, dzięki którym promienie słoneczne przedzierające się do wnętrza stworzą ciekawy efekt półcieni. Przestrzeń doświetlić można papierowymi lampionami i świecami – ich łagodna faktura i ciepłe światło dodadzą wnętrzu lekkości. Japończycy kochają przyrodę, dlatego często w swoich domach uprawiają rośliny – drzewka bonsai, orchidee i chryzantemy.

 

lampa_japonia

http://merwis.com

 

Zasada numer 4 – urządzaj wnętrze bez pośpiechu
Pamiętaj o Feng Shui! Bez poszanowania zasad tej starożytnej praktyki nie uda się stworzyć harmonijnego, japońskiego wnętrza.

Źródło: myloview

Share This